Moğolistan'dan Arap Çöllerine | Kartal, Doğan, Şahin ile av.

Kartallar Suudi Arabistan’da 400 bin liraya kadar satılıyor.
Arap ülkelerinde kartalın yanı sıra şahin gibi avcı kuşlar da, av meraklıları tarafından astronomik rakamlara alınabiliyor.

Doğan kuşu özellikleri - Doğan ve şahin kuşları arasındaki farklar

Bazı türleri kerkenez olarak da isimlendirilen doğan kuşları, gündüz yırtıcı kuş takımına ait bir kuş türüdür. Doğangiller familyasında yer alan bu kuşun 50’den fazla değişik türü bulunmaktadır. Ancak bunların tümü ortak bir isim almış ve “doğan” olarak nitelendirilmiştir.

Doğan kuşu özellikleri - Doğan ve şahin kuşları arasındaki farklar
Doğan Kuşu Özellikleri

Doğan kuşlarının özellikleri hangi türe ait olduğuna göre bazı değişiklikler içermektedir. Ancak doğanların ortak olarak sayılabilecek çok sayıda özelliği bulunmaktadır. Buna göre doğanlar; kısa boylu, sivri gagalı ve güçlü pençeleri olan hayvanlardır. Büyük bir kısmının tüyü; kahverengi, siyah ve beyaz tondadır. Ancak nadiren de olsa farklı renklerde ve kırmızı lekeli şekilde de görülebilmektedir.

Doğan, yuva yapmaya gerek duymayan bir kuş türüdür. Ancak kendi bölgesi olarak kabul ettiği alandan uzaklaşmayı da pek sevmemektedir. Doğanların kanatları incelendiğinde, kısa boyuna orantısız olarak çok uzun olduğu görülmektedir. Buna ek olarak kanatlar uç kısma geldikçe sivri bir şekil almaktadır. Bu şekil, doğanın yüksek kesimlerde uçarken hız kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Doğanlar, genellikle uçarken gözlenebilmektedir. Dağlık arazilerde gezinen bu kuşlar, konmak istedikleri zaman yüksek noktaları tercih etmektedir. İnsandan uzak ve suya yakın yerleri seven doğanın en büyük özelliği ise gözlerinin çok keskin olmasıdır. Bu görüş yeteneği, doğanı diğer kuş tüylerinin oldukça önüne geçirmektedir.

Doğan ve Şahin Kuşları Arasındaki Farklar

Doğan ve şahin yaygın olarak tanınan yırtıcı kuş türleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple de iki kuş türü sık sık karıştırılmaktadır. Ancak hem fiziksel özellik hem de karakter bakımından doğan ve şahin birbirlerinden oldukça farklıdır. Buna göre iki kuş arasındaki en önemli fark üyesi oldukları takımlardır. Doğan gündüz yırtıcı kuşuyken, şahin atmacagiller takımında yer almaktadır.

Şahini, fiziksel olarak doğandan ayıran en baskın özellik gaga yapısıdır. Bu kapsamda, bir şahinin gagası çengel yapıda ve kıvrık halde bulunmaktadır. Bacakları da tamamen tüy ile çevrelenmiş olan şahinler, genellikle sürü halinde dolaşmayı sevmektedir. Yaşam alanları da doğan ve şahin arasındaki bir diğer ayrımdır. Doğan dağlık alanlarda gezerken, şahin daha çok ormanlık alanları tercih etmektedir.

Doğan ve şahin, evcilleştirilebilen bir yapıdadır. Bu özellik iki kuşun ortak noktası olarak görünse de evcilleştirilebildikleri çağ, birbirinden oldukça farklıdır. Bu kapsamda doğan kuşu yalnızca yumurtadan çıktıktan 1 ay sonra alınırsa evcilleştirilebilmektedir. Oysa şahin, yakalandıktan sonra ufak bir eğitim ile evcil bir kuş haline getirilebilmektedir.

Doğan Kuşunun Avlanma Prensipleri

Doğan kuşu avlamak istediği hayvanı genellikle havada daire çizerek takip etmektedir. Üstün görüş kabiliyeti doğanlara, kilometrelerce yüksekten bir fareyi bile görme avantajı sağlamaktadır. Bu sebeple doğanlar için avlarını takip etmek oldukça kolaydır. Güçlü pençe ve üstün görme kabiliyeti, doğanın elinden hiçbir avın kurtulamayacağını göstermektedir.

Doğan, gökyüzünde uçarken saatte 200 kilometrelik yüksek bir hız rahatlıkla erişebilmektedir. Ancak bu hız, avına yaklaşmaya başladığı zaman bir miktar artarak saatte 300 kilometreye kadar çıkmaktadır. Doğanlar, genellikle ıssız arazilerde bulunan tavşan ve kertenkeleleri yemekten hoşlanmaktadır. Doğanların besin piramidindeki yeri sayesinde, doğadaki kemirgenlerin sayısının aşırı artması da önlenmektedir.

Kamuflaj olabilme kabiliyeti doğanların avlanma konusundaki başarısını artırmaktadır. Bu sebeple karlı bölgelerde bulunan doğanlar beyaz renkli olurken, kırsal kesimdeki doğanlar genelde kahverenginin tonlarını taşımaktadır.

Doğanların Üreme Biçimi ve Yaşam Süresi

Doğanlar genellikle yuvalarını sarp ve ulaşılmaz kayalıklara yaparlar. Dişi bir doğan bu yuvada en fazla 5 tane yumurtaya kuluçkaya yatar ve 35 gün kadar sonra da yumurtalardan yavru doğanlar çıkar. Sağlıklı bir doğan için belirtilen ortalama ömür ise 160 yıl olarak kabul edilmektedir.

YORUMLAR 

 1. tf t

  tf t

  9 gün önce

  Abi yorumlarda herkes bela okumuş ama doğanın kanunu bu

 2. S e

  S e

  9 gün önce

  Katil hayvan öbür dünyada Ondanda hesap sorulacak inşallah.

 3. Gizem Kaplan

  Gizem Kaplan

  16 gün önce

  Belli ki bilerek atılmış yazık ulan

 4. Loo Looo

  Loo Looo

  18 gün önce

  😱😧😟

 5. Veysi Korkut

  Veysi Korkut

  18 gün önce

  Herkes yazin ördege demis Peki bu kuş ot mu yesin dogada bir döngü var ben şahsen görsem karışmam olaya duygusal bakmamak lazım

 6. Erhan Sarı

  Erhan Sarı

  18 gün önce

  Bir an çiftleşiyorlar sandım

 7. MTY

  MTY

  18 gün önce

  Afiyet olsun kartal kardeş

 8. Yücel Mücel

  Yücel Mücel

  18 gün önce

  Bence yem olarak verdi bilerek verdi

 9. ayhan69

  ayhan69

  19 gün önce

  Yorumlara bak ya "neden yardım etmedin" diyolar ya olum doğanın kanunu budur o kuş avlanmasa hayvan açlıktan ölür doğanun kanununa karışamazsınız ya

 10. E Sazak

  E Sazak

  19 gün önce

  Orada kamera man yok. Her sey otomatik cekilmis.Kameraman olsa gölgesi görukurdu, Sabit bir camera var sannedersem.

 11. Arda Güyüm

  Arda Güyüm

  19 gün önce

  doğanın kanunu bu kardeş nasıl biz koyun kesiyorsak inek kesiyorsak onlarda yaşamak için yapıyor bunu

 12. Obonom

  Obonom

  19 gün önce

  Kurtarmamasının nedeni doğada biyolojik bir döngü vardır. Eğer bu kuş yemeseydi aç kalıp ölürdü ve bu kuş yenmeseydi o kuşun yediği böcekler daha fazla yeneceğinden nesilleri tükenirdi ve en sonunda buradaki yenen kuşun da nesli tükenip basamaklardaki en üst sıraya kadar nesiller tükenirdi. Saçma saçma konuşmayın, teşekkürler.

 13. ENES BEY

  ENES BEY

  19 gün önce

  Herkes kurtarsaydin yazmış Allah o şahine rızkını vermiş belkide saatlerdir ucuyo yemek için adam onu alsa ztn kuşun dermanı kalmamistir nasıl avlancak bidaha doğanın kanunu bu

 14. Rap Sever

  Rap Sever

  19 gün önce

  Yorumlarda muslumanlar videoyu ceken kisiye beddua edip durmus. Arkadaslar bu dogayi boyle yirtici ve vicdansiz yaratan sizin tanriniz farkinda misiniz?

 15. RECEP ALTIN

  RECEP ALTIN

  19 gün önce

  Yazık ördeğe

 16. Deniz CAN

  Deniz CAN

  19 gün önce

  Niye yardım etsin lan. O da onun rızkı. Manyak mısınız ya

 17. Kaan Yalçın Offical

  Kaan Yalçın Offical

  19 gün önce

  Güzel ülkemin cahil insanlarıduyar kasan gerizekalı bencil mallar. Ulan doğanın kanunu bu. Siz kuzuyu tavuğu yerken vijdan yapıyomusunuz. Allahın yarattığı bir sistem bu herşeyde duyar kasmayın midemi bulandırıyorsunuz

 18. Murat Ergin

  Murat Ergin

  19 gün önce

  Kurtarırsa Allaha aykırı hareket etmiş olur herkez bu kaderi yasayacak

  • Bozkurt Türk

   Bozkurt Türk

   19 gün önce

   La bi yürü git iyice sacmaladiniz boyle durumlarda kurtarmak sevaptır ... merhamet etmeyen ALLAH dan merhamet beklemesin

 19. Heatcliffxs

  Heatcliffxs

  19 gün önce

  doğal seleksiyon duyar kasmayın cahilliğiniz belli oluyor

 20. Mac Uysal

  Mac Uysal

  19 gün önce

  Alayının kazma sığırsınız. Niye müdahale etmemişmiş, etmeyecen tabi. Afrikada safaride zürafaya saldıran aslanlara, arjantinde köpek balıkları foklara saldırısını seyredirken müdahale eden pkyanus turistleri görfümüzmü

 21. Кёнуль Гаджиева

  Кёнуль Гаджиева

  19 gün önce

  Insanlar niye şaşqindirki ? Sanki biz qazin bogazini bicagi diriyib kesib yemirik ha sen yedin ha şahin . Sen yeyende yaxsidir , sahin yerken pis ?

 22. Oya körsu

  Oya körsu

  19 gün önce

  Ayy yazık ama ya bakacağına kurtarsana

 23. Kaan Atay

  Kaan Atay

  19 gün önce

  bi sakin olun bu tür vahşi hayat belgesellerinde kameraman olmaz, belli guzergahlara oynar baslikli kameralar koyulup takibi yapilir ne saniyosunuz cidden yirtici bi kartalin dibine kadar girip cekim yapan bir insan mi var orada ?

 24. Nebukat Nezar

  Nebukat Nezar

  19 gün önce

  Doğanın kanunu, o kartalın da beslemesi gereken bir aile olduğunu unutmadan bela okuyun.Hayır'da Şer'de Allahtan

 25. ali karaman

  ali karaman

  19 gün önce

  Moğolistan çölleri ve kaz?

 26. Huseyin Boyraz

  Huseyin Boyraz

  19 gün önce

  Yorumlara bakıyorum da herkes boş boş yazmış o adam o hayvana denk gelmemiş Kuş zaten av için eğitilmiş

 27. gamze cicek

  gamze cicek

  20 gün önce

  Benim gibi düşünen herkese teşekkür ederim

  • hakan yılmaz

   hakan yılmaz

   19 gün önce

   @gamze cicek aynen👏👏👏

 28. Martian Woman

  Martian Woman

  20 gün önce

  Anlamadığım o boş çölde öyle ördek 🦆 ne geziyor.. eğer yem diye attıysanız canlı canlı doğru değil...

 29. Adnan Aykurt

  Adnan Aykurt

  20 gün önce

  Araplarin av icin yetistirdikleri sahin araplar avlaniyor zevk icin yam yam araplar

 30. cCc

  cCc

  20 gün önce

  doğanın kanunu flaan diyen mı ararsın adam neden kurtarmıyo diyen mi ararsın beddua eden mi ararsın herkes bi yorum yapmış adam avlanmak için kullanıyo kuşu kuşada ip bağlamış kuş avlıyo adam topluyo 😂

 31. Ozden Cengiz

  Ozden Cengiz

  20 gün önce

  Ay çok üzülüyorum bi canlının acı cekmesine

 32. Gülten Ören

  Gülten Ören

  20 gün önce

  Super

 33. Azer Hüseynov

  Azer Hüseynov

  20 gün önce

  💔

 34. Burası Tr

  Burası Tr

  20 gün önce

  Bazıları hayvanı kurtarsaydın falan filan yazmış bakın bu doğanın kanunu besin zinciri bu olay olmak zorunda o hayvanın da karnını doyurması yavrularını beslemesi lazım siz nasıl marketten dana eti tavuk eti alıyorsunuz onlarda hayvan değil mi ? Sırf duyar kasmak için şöyle yorumlar yapmayın

 35. Turan Karadağ

  Turan Karadağ

  20 gün önce

  Çölde kaz ne geziyo lan.Keklemeyin milleti.

 36. fehmi şen

  fehmi şen

  20 gün önce

  Şahinin niyeti ciddi

 37. Ayhan Korkmaz

  Ayhan Korkmaz

  20 gün önce

  Serefsiz Kartal

 38. Arif Koc

  Arif Koc

  20 gün önce

  Elimden gelse p kartalin boynunu uçururum

 39. emre latif aydın

  emre latif aydın

  20 gün önce

  Aptal aptal kurtarsaydın yazanlar hangi kafayı yaşıyor anlamıyorum. Diğerinin canıysa diğerinin de rıskı. O hayvanını artık hakkı bi şekilde avlanmış. Doğanın kanunu bu. Sizde ozaman vejetaryen olun bu kadar saçma düşünmeyin. O hayvan otla beslenen bir canlı değil kurtarsa yine avlanacak yada aç kalacak. Gerizekalılar sizde et yemeyin ozaman cahiller siziii. Böyle bir düşünce yok

 40. Fahrenheit TR

  Fahrenheit TR

  20 gün önce

  Neyini kurtaracak? Doğanın kanunu bu. Siz kurban bayramı adı altında hayvanları keserken iyi.. Cahiller sizi!

 41. Merküt

  Merküt

  20 gün önce

  Adamı linç etmeyin belki ördeği kurtarsa şahinin yavruları açlıktan ölecek Allah her canlıya rızkını veriyor adam ördeği kurtarsa şahinin hakkına gircek

 42. Furkan Yuk

  Furkan Yuk

  20 gün önce

  Beşiktaşlıyım kartaldan soğudum

  • CAN CANAN

   CAN CANAN

   20 gün önce

   🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣hahha

 43. Furkan Yuk

  Furkan Yuk

  20 gün önce

  Bunu çekiyorsunuz ya size yazıklar olsun bari kurtarsaydınız

 44. Sezgin Çıtak

  Sezgin Çıtak

  20 gün önce

  işte allahınızın muhteşem düzeni 😂

  • Yavuz Gürlek

   Yavuz Gürlek

   20 gün önce

   😊 inanmadığın düzeni haydi biri kursun da görelim. Doğa dengelidir en inceden en kalina kadar en büyükten en küçüğüne kadar birbirlerini götürürler . Hadi bir kuş yaratsin yada kendiliğinden. Eğer inanmıyorsan kardes saygı duy . İnanmadığın yada inandığın için değil insan olduğun için en azından saygı duy

 45. Gül Bahar.

  Gül Bahar.

  20 gün önce

  İçinde merhamet olsaydı video çekmek yerine canı yanan hayvana yardımcı olurdun yazık size.

 46. Barış Aydın

  Barış Aydın

  20 gün önce

  Yazık hayvana ama dohanın kanunu

 47. СПб 178

  СПб 178

  20 gün önce

  👎👎👎😭Allah belani versim

 48. Ben Tevva

  Ben Tevva

  20 gün önce

  Bu videoyu izleyerek bu sekilde kim cektiyse allahta onun boynunu kessin insallah

 49. TK

  TK

  20 gün önce

  Ceken arkadas hic hos degilsin ona göreahirette yakana yapisir

 50. TK

  TK

  20 gün önce

  Yazik kiyamam ya tamam dogasida görüncede insan bi tuaf oluyor ben kurtarirdim

 51. Selcan Kök

  Selcan Kök

  21 gün önce

  Sen öyle bakıp kurtarmıyorsun ya yarın seninde boynuna çökerler çünkü Allahın adaleti hep yerini bulur.

  • Burası Tr

   Burası Tr

   20 gün önce

   Doğanın kanunu onunda karnını doyurması yavrularını beslemesi lazım sen nasıl inek koyun tavuk eti yiyorsun onlar da hayvan değil mi

  • Poyraz Ateş

   Poyraz Ateş

   20 gün önce

   Belki o Avcı kuş onu yemese kendisi yada yavrusu ölecek ... Duygusal davranıp Allah'ın adaletini adaletsizlikle kullanman ne kadar doğru? düşünsene ne kadar tehlikeli bı durum/olay

  • CAN CANAN

   CAN CANAN

   20 gün önce

   Salak salak konuşmayın ya bitin artık kökünüz kurusun o şahin onu yemese açından ölcek

 52. esrarengiz kaya

  esrarengiz kaya

  21 gün önce

  Doganin kanunuda vidiyo çeken insan bi silah bisey ata bilirdi hadi insanlik namina degil yavrulari icin yapsaymis

 53. Fuat Kala

  Fuat Kala

  21 gün önce

  Doğanın kanunu da rast gelmişsen Allah'ın izniyle rast gelmişsin kurtarsana ot.

 54. adken adken

  adken adken

  21 gün önce

  Yavruları varmış bide

 55. Hayalet yanında

  Hayalet yanında

  21 gün önce

  Allah seni bildiği gibi yapsın inşallah.. iki yakan bir araya gelmesi .. Amin

 56. Hund Katze Jacky &Edi

  Hund Katze Jacky &Edi

  21 gün önce

  Abi şu yırtıcı kuşları sevemedim gitti😡

  • kskd oebsc

   kskd oebsc

   20 gün önce

   Neden?

  • holiday

   holiday

   20 gün önce

   Onlarda ekmeğinde doğanın kanunu bu maalesef

 57. Kalen der

  Kalen der

  21 gün önce

  burda filmi çekenin yardım etmesi lazımdı orda onun can çekişmesinden zevkmi alıyor doğanın kanunu diye gerizekalı adam o gider başka yerde yakalar yine yerdi gözden uzak .ama öylede göz göre göre gözünün önünde öldürüpte yemesi dahamı iyi şahsen vicdanen dayanamadım orda olsaydım engellerdim.

  • Silent

   Silent

   21 gün önce

   Kardes dogan insan yardimiyla mi avliyor ördegi?

 58. RUMEYSA GÜNDÜZ

  RUMEYSA GÜNDÜZ

  21 gün önce

  Gericiler cekim yapip hic bisey de yapmamislar yaziklar olsun

 59. hulk

  hulk

  21 gün önce

  Doganin kanunu bu diyenler o dogani onlar egitiyor evcilik icin insanoglunun yaptigi bisey o hayvan normalde kendi ihtiyaci kadr evlanir ama insan kendi pis emelerine alet ediyor hayvanlari orda doga kanunu yok insan zulmu var melasf

 60. Cihan Kalkan

  Cihan Kalkan

  22 gün önce

  Altinda Yavrulari var.. olee video Cekiyosun ya.. kurtarsana Hayvani..birgün Sende bu şekil bi köşede Can çekişceksin..yada bir Sevdigin!

  • Silent

   Silent

   21 gün önce

   İsterse civcivleri olsun insan eli ile avlanmiyo hayvan insan elinin deymemesi lazim

  • Ali Sönmez

   Ali Sönmez

   21 gün önce

   doğal seleksiyon herşeyde duyar kasmayın artık aw baydınız

  • Hayat Senaristi

   Hayat Senaristi

   21 gün önce

   Yavrusu yok doğanın kanunu maalesef hayvanlar sandığın kadar masum değil.

 61. Gizem kara

  Gizem kara

  22 gün önce

  Utanmadan birde yayınlıyorsun merhamet yoksunu

 62. Han Kanal

  Han Kanal

  22 gün önce

  Hayvan can çekişiyor sen videoya çekiyorsun !

  • Fuat Kala

   Fuat Kala

   21 gün önce

   Essek işte

  • Silent

   Silent

   21 gün önce

   Napsin kurtarip doganin kuralini mi bozsun?

 63. Sikotan !

  Sikotan !

  22 gün önce

  Бу табиатин ганунудур ! Это для природы нормальное явление!

 64. Toprak Aydın

  Toprak Aydın

  22 gün önce

  Adama laf edenler olmuş. Burda acınacak bi durum yok doğanın kanunu bu

 65. Yakup Şenozan

  Yakup Şenozan

  23 gün önce

  Moğolistan Şahin ördek ise Arap heralde 🙄

 66. Fehmin Rustemli

  Fehmin Rustemli

  23 gün önce

  Neden yardim etmedin? Sen musluman diyilsin yezidsin

  • KS Edition

   KS Edition

   22 gün önce

   Müslümanlıkla ne ilgisi var bunun. Herkes rızkını yiyor. Yüzbinlerce belgesel var.

  • BURAK

   BURAK

   22 gün önce

   Doğanın kanunu bu onu yemese bu sefer o açlıktan ölecek

 67. Магамед Исаев

  Магамед Исаев

  23 gün önce

  Ograw ne baxirsan ALLAH BELANI VERSIN SENE AMIN- AMIN

  • Silent

   Silent

   21 gün önce

   Kardeşim doganin kanunu . Ördek sayisi dogan sayisindan neden fazla ? Doganlar yesin diye

 68. Gürkan Karakuş

  Gürkan Karakuş

  23 gün önce

  Kekolar komik olan ne ??

 69. Nevin Yılmaz

  Nevin Yılmaz

  23 gün önce

  sende sadece baktın öyle mi yazıklar olsun 😤😤😬😬😬😬😡😡😡😠😠😠

  • esrarengiz kaya

   esrarengiz kaya

   21 gün önce

   Asil hayvan onlar

 70. Galish Asanova

  Galish Asanova

  25 gün önce

  😬😬😬

 71. Suzana

  Suzana

  28 gün önce

  🥺😬😬😬😲

Sonraki